Ketvirtadienis, lapkričio 21, 2019
  • Telšiai
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšiai
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšių Žemaitės gimnazija

Gimnazistai Žiemgalos krašte

ekskursija 51 SmallSpalio 10 dieną, sinoptikų pažadėtą dieną be lietaus, abiturientai gimnazistai su geografijos mokytoja A. Šviežikiene išvyko į Žagarės regioninį parką ir Joniškį. Šios išvykos tikslas – aplankant Žagarę įtvirtinti geografijos pamokose įgytas žinias ir plėsti akiratį.

Pirmasis sustojimas – Žagarės ozas. Ozo likę tik 830 m, o kažkada ledynas supylė net 50 km ilgio žvyro ir smėlio pylimą, kurio sąnašos panaudotos kelių tiesimui, N. Akmenės namų ir cemento gamyklos statyboms. Moksleiviai ozo regykloje matavo Žagarės ozo aukštį, šlaitų statumą, vertino kraštovaizdį.

Moksleiviai apžiūrėjo ir vieną iš lankomiausių Žagarės objektų – menininko E. Vaičiulio „Puodų namą“. Šį namą puošia tūkstančiai puodų, gertuvių, šalmų ir metalinių virtuvės rakandų.

Žagarė – žiemgalių žemė. Tai baltų gentis, gyvenusi Lietuvos šiaurėje ir Latvijos vidurio dalyje. Švėtės upelio abiejuose krantuose buvo Senoji ir Naujoji Žagarės, sudariusios vieningą kompleksą. Žagarėje prieš II pasaulinį karą gyveno beveik 14 000 gyventojų (šiuo metu tik apie 1000). Miestelio gyvenimas atgijo, kai XIX a. grafas Naryškinas įkūrė dvarą. Iki šiol išlikę 27 dvaro pastatai – rūmai, turintys net 100 kambarių, žirgynas, hipodromas, o taip pat ir angliško stiliaus parkas. Naujai atrestauruotuose dvaro rūmuose įsikūrė Žagarės regioninio parko direkcija, lankytojų centras, galima apsistoti nakvynei.

Gimnazistus pasitikusi parko darbuotoja Modesta papasakojo dvaro istoriją. Grafas Naryškinas dvarą išpuoselėjo, o sovietmečių dvaras nuniokotas - buvo įsikūrusi ir mokykla, ir senelių globos namai. ES fondams skyrus lėšų, dvaras pasikeitė neatpažįstamai. Žagarės RP simboliai – dvaro žirgynas ir taurieji elniai, per karą iš grafo Naryškino elnyno pabėgę į aplinkinius miškus. Šiuo metu dvaro rūmuose galima pamatyti Lietuvos medžiotojų trofėjų parodą – daugiausiai elnių ir stirnų ragų, o taip pat egzotiškuosius Afrikos gyvūnus – antilopes gnu, zebrą, buivolą, leopardą, strutį. Moksleiviai sužinojo, kaip nustatyti tauriojo elnio amžių, kada stirnoms auga „perukiniai ragai“.

Lankytojų centro ekspozicijos „Dolomito slėpiniai“ stenduose gimnazistai ieškojo informacijos apie dolomitą – uolieną, susidariusią prieš 360 mln.metų, žagarvyšnes ir Vyšnių festivalio simbolį – kaliausę, seniausią Lietuvoje malūną, senuosius žagariečių amatus, Mūšos –Tyrelio pelkę, kurioje ilgiausias Lietuvoje pažintinis takas. Apžiūrėję centro ekspoziciją, mokiniai nuvyko prie dolomitų atodangos.

Kad neprailgtų kelias iš Žagarės į Joniškį, mokytoja moksleiviams surengė varžytuves „Ką sužinojai apie Žagarę?“. Bet labiausiai moksleivius „užkrėtė“ kūrybinė užduotis – sugalvoti kuo ilgesnį sakinį, kurio visi žodžiai prasidėtų raide „b“ ir būtų žodis „baidyklė“ arba visi žodžiai prasidėtų raide „k“ ir būtų žodis „kaliausė“. Šį konkursą laimėjo Evelina, sugalvojusi net 32 žodžių sakinį!

Joniškyje mokiniai aplankė vienintelį Lietuvoje krepšinio muziejų. Muziejaus įkūrėjas Leonas Karaliūnas rodydamas surinktus eksponatus ir pasakodamas įdomias istorijas, privertė mokinius išsižioti iš nuostabos – sportiniai trofėjai, žaidėjų aprangos, bateliai, asmeniniai daiktai, autografai, knygos, suvenyrai, nuotraukos. Galimybė pagroti Marčiulionio gitara, Sabonio ir Valančiūno sportiniai bateliai, Chomičiaus apranga, Sėklos būgnas, Maiklo Džordano autografas, skirtas krepšinio legendai Stanislovui Stonkui. Stanislovas Stonkus – Telšių Žemaitės gimnazijos buvęs mokinys, krepšininkas. Dar pavasarį mokytoja A. Šviežikienė krepšinio muziejaus įkūrėjui buvo pažadėjusi mokyklos muziejuje rasti informacijos apie S. Stonkų. Pažadas ištesėtas – archyvuose radome S. Stonkaus brandos atestato nuorašą, vienuoliktos klasės mokymosi rezultatų suvestines, kurių kopijas padovanojome L. Karaliūnui.

Įspūdžių ir emocijų kupini gimnazistai aplankė ir Joniškio „Aušros“ gimnaziją. Gimnazijos geografijos mokytoja Giedrė Motiejuitė aprodė šimtmetį švenčiančios gimnazijos patalpas – sporto salės, valgyklos, poilsio erdvių pavydėtų net užsienio moksleiviai! Geografijos kabinete mokiniai apžiūrėjo mokytojos sukauptą smėlio iš įvairiausių pasaulio kraštų kolekciją.

Turininga kelionė į Žiemgalos kraštą dar kartą mokiniams parodė, kad ir Lietuvoje yra nuostabių lankytinų vietų, o mokytis keliaujant įdomu.

Geografijos mokytoja Aurelija Šviežikienė

Gimnazijos himnas

JUBILIEJINIS ZENKLAS 2018

Svečiai

Dabar svetainėje 6 svečiai (-ių) ir narių nėra