Sekmadienis, spalio 20, 2019
  • Telšiai
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšiai
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšių Žemaitės gimnazija

Lietuvos elito gyvenimo pėdsakais...

18425672 10207127573387390 703628871 n SmallGegužės 10 dieną  vyko integruoto lietuvių kalbos ir ekonomikos projekto „XIX- XX a. pr. dvaras – ekonominio ir dvasinio stabilumo, ilgalaikių tradicijų perimamumo židinys“  baigiamasis etapas – išvyka į Biržuvėnų dvarą.  Projekto vadovės – lietuvių kalbos mokytoja Dalia Pabrėžienė ir ekonomikos mokytoja Vida Jablonskienė.

III-iųjų klasių gimnazistų grupė lankėsi Biržuvėnų dvare, prieš šimtmetį priklaususiam dvarininkams Gorskiams. Šito dvaro istorija, gyvenimas turi daug sąsajų su Šatrijos Raganos apysakoje "Sename dvare" aprašytu  Užvenčio dvaru.

 Apžiūrėjus restauruotus pagrindinius dvaro rūmus daugybę metų apie Biržuvėnų dvaro gyvenimą faktus ir eksponatus rinkusi muziejininkė Aldona Simonavičiūtė gimnazistus nuvedė į inžinieriaus namą, kuriame sukaupta didelė muziejinių vertybių ekspozicija.

    Apie Gorskių gyvenimą galima rasti daug medžiagos ir spaudoje: “Kaip ir visuose dvaruose, taip ir čia buvo biblioteka, meno vertybių, prabangių krosnių, sietynų, dvaras buvo kultūros židinys. Gorskiai buvo lenkų kilmės iš Mazovijos krašto, bet jie labai mylėjo Žemaitiją. Tarkime, vienas paskutiniųjų, Aleksandras Gorskis (1888-1959) po II pasaulinio karo pasitraukė į Prancūziją, į Grenoblį, kur savo vilą pavadino Samogitia. <...> Biržuvėnų kraštotyros muziejuje kabo didžiulė galerija Nalenč Gorskių giminės atstovų portretų. Paskutinioji Gorskaitė - Janina, iškasusi prie dvaro paslėptą Saksonijos, Meiseno manufaktūros porcelianą, žinovų vertinamą ir dabar, tebėra gyva. Dabar šie porceliano indai yra perduoti Žemaitijos vyskupystės muziejui“ (I.Žiemytė).

  Ponia Aldona sakė, jog po dvaro gaisro buvo rastas archyvas, paslėptas tarplubyje virš bibliotekos, ir ji, trisdešimt metų dirbusi, nežinojo, kad virš jos, tarp purvo ir vandens sluoksnio, kabo toks lobis. Dar ir du fotografijų albumai bei knygos.

  Pažindami savo istoriją geriau suvokiame dabartinį gyvenimą – ką išsaugojome ir ką praradome.

 P.S. Deja, išvykoje sužinojome, kad ponia Gorskaitė praėjusį rudenį mirė.

 Lietuvių kalbos mokytoja Dalia Pabrėžienė

Gimnazijos himnas

JUBILIEJINIS ZENKLAS 2018

Svečiai

Dabar svetainėje 31 svečiai (-ių) ir narių nėra