Sekmadienis, lapkričio 17, 2019
  • Telšiai
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšiai
  • Telšių Žemaitės gimnazija
  • Telšių Žemaitės gimnazija

Knygos prieš moderniąsias technologijas – kas laimės?

114 0947Mažiau nei prieš šešis šimtmečius pasirodžiusios pirmosios knygos buvo prieinamos ne visiems. Išgalėję jas įpirkti, žmonės knygas ypatingai saugojo, globojo. Bėgant metams vis daugiau gyventojų galėjo sau leisti nusipirkti knygą, spausdinto žodžio reikšmė augo, atsirado vis įvairesnių žanrų. Tačiau atėjus naujausiems laikams knygoms teko susigrumti su ypač rimtu varžovu – moderniosiomis technologijomis.
Šiandien didelė  mūsų visuomenės dalis neįsivaizduoja savo gyvenimo be telefono, kompiuterio. Ypač tai aktualu jaunesniosios kartos atstovams, kurie daug lengviau įsisavina įvairias naujoves. O juk viskas prasideda nuo jauno žmogaus – nepripratęs prie knygos vaikystėje, kaži ar įpras skaityti vėliau. Paklausus, kam jaunimas skiria daugiau laiko – telefonui/kompiuteriui ar knygai, tikriausiai daugumos atsakymas nebūtų spausdinto žodžio naudai. Juk visa, ko reikia, galima greitai rasti interneto platybėse. Tačiau ar naujosios technologijos pajėgs išstumti iš jaunuolių buities skaitymą?

Kam skaitome – mokyklai ar sau?

Nutariau anonimiškai apklausi grupelę mūsų gimnazijos mokinių ir sužinoti, kiek jie knygų perskaito per metus,  kokias knygas skaito daugiausia, kokiu atveju skaitymui skirtų daugiau laiko ir kas jiems yra pats skaitymas. Daugiausia (46%) apklaustųjų perskaito apie 5-10 knygų per metus. Žinoma, skaičius galėtų būti didesnis (68% apklaustų gimnazistų teigia, jog skaitytų daugiau jei turėtų daugiau laisvo laiko, 25% - jei rastų knygas, kurios juos iš tiesų sudomintų. Džiugina tai, jog daugumai apklaustų mokinių (68%) skaitymą supranta kaip puikų laisvalaikio leidimo būdą, priemonę mokytis bei tobulėti. Tik 14% knygų skaitymas yra pareiga, būtina mokyklai (klausimas – o kodėl ne jiems patiems?). Daugiausia apklaustų mūsų gimnazistų (71%) skaito ir privalomą literatūrą, ir tas knygas, kurios sudomina, 11% - tik privalomą literatūrą.

 Skaitymas nesusikaupus nevertingas

Buvo paklausta, ar gimnazistai sutinka su psichologės, psichoterapeutės G.Petronienės pastebėjimu: „Net jeigu paaugliai turi knygą, kurią nori perskaityti, jie negali prisiversti kambaryje išjungti kompiuterio. Be to, šalia guli mobilusis telefonas arba groja muzika. Tada jie perskaito vieną sakinį, atsako į gautą trumpąją žinutę ir, grįžę prie knygos, nebeprisimena, ką skaitė. Užtat tenka grįžti prie to paties sakinio dar ir dar kartą.“  39% apklaustųjų iš dalies pripažino, kad elektroniniai prietaisai iš tiesų šiek tiek blaško jų dėmesį, tačiau ne tiek, jog pamirštama, kas skaityta. 32% nepritaria G. Petronienei, teigdami, jog jiems ne kliūtis išjungti telefoną ar kompiuterį, jei knyga iš tiesų įdomi. 29% apklaustų gimnazistų sutinka su psichologe, psichoterapeute – sunku atsisakyti telefono/kompiuterio, tai trukdo sukaupti dėmesį ir mąstyti skaitant.

Knyga ir mes

 Apklausos duomenys parodė, jog knyga gali konkuruoti su moderniosiomis technologijomis, o skaitymas nėra visai nepopuliari atgyvena. Svarbu, jog dauguma jaunų žmonių suvokia, jog ne vien kompiuteris reikalingas, juk vertingos knygos skaitymas padeda formuotis asmenybei, jei supranti, kad tik apsišvietęs, mąstantis žmogus gali būti tikras kūrėjas. Todėl išlieka viltis, kad skaitančiųjų bei jų perskaitytų knygų daugės, o spausdintas žodis bus tinkamai įvertintas. Kaip sakė poetas Just.Marcinkevičius: „Kada nors knygos atėjimas pas žmogų bus prilygintas dieviškosios ugnies pagrobimui – nes kuo gi mes ginamės nuo tamsos ir smurto žvėrių, jei ne knyga, kuo sušildom sugrubusią sielą, kieno, jei ne knygos šviesa mus vedė ir veda pasaulio ir pačių širdies labirintais.“

 

Henrika Skersonaitė, 3a kl.

Gimnazijos himnas

JUBILIEJINIS ZENKLAS 2018

Svečiai

Dabar svetainėje 10 svečiai (-ių) ir narių nėra